Rybářské lodě, vlajky, značení

Rybářské lodě využívají v lovných revírech ve dne kromě signalizace signálními vlajkami i signalizaci černými terči (o terčích viz samostatný článek). Rybářské plavidlo se označuje dvěma svislými kuželovými terči spojenými ve hrotech. Jeden takový terč vyvěšený špicí nahoru znamená, že loď vleče síť. V praxi jsou černé terče nahrazovány i stočenými síťkami formovanými do jejich tvaru, jak je zřejmo i z přílohy. Bližší k signálním vlajkám na těchto lodích uvádím dále. Terče jsou vztyčovány obvykle na rybolovných konstrukcích jako obvykle nejvyšších částech nástavby.

Celá problematika rybářských vlajek je historicky dána hlavními rybářskými lovnými druhy ryb. Rybářské vlajky měly a mají většinou stejný tvar a obsah: jedná se o obdélníkovou vlajku se siluetou ryby uprostřed a s hlavou obvykle směřující k žerdi. V některých případech, např. u rybářských škunerů USA, spojoval lodě severovýchodní rybářské flotily tvar lodní vlajky, která se od žerdi zužovala a byla zakončena trojúhelníkovým vykousnutím (zřejmě symbolem rybího ocasu). Obsah vlajky byl ale pro každou loď různý, většinou šlo o jméno lodi. Jiné vlajky než předchozí měly historicky tři identifikační roviny: samotnou barvu(y) vlajky, siluetu konkrétní lovené ryby (tuňák, mečoun, žralok apod.) a také barvu této siluety. Barva vlajky je rovněž informací, když vlastní silueta ryby je na větší vzdálenost nerozlišitelná. Vlajky s konkrétní siluetou ryby odpovídaly lovenému druhu. Podotýkám, že jsem nezjistil, zda vpředu zmíněné věci jsou platné i v dnešní době, zdroj uváděl, že to zachycuje situaci 1.pol. 20.stol. Nicméně pro nemaketovou modelařinu může být Vámi vybraná vlajka něčím, co loď nejen barevně dozdobí, ale i zdůrazní rybolovnou funkci modelu.

Z přílohy stojí za zvláštní zmínku trojúhelníková, celočervená vlajka sportovního (??-ryby to stejně bolí!)) rybaření, která značí používaný způsob lovu „Chyť a pusť “. Samozřejmě jsem si neodpustil i některé vlajky nápadité či humorné, jsem hravý…

Rybářství, jako specifická a velká část podnikání na moři, dosáhlo i v mezinárodních SIGNÁLNÍCH VLAJKÁCH zvláštní úpravy: Některé signální vlajky ICS mají, kromě obecného větného významu spojeného s určitým písmenem, přisouzen navíc i význam úzce rybářský: rybářské lodě (pozor, jen při jejich činnosti v rybářských revírech!!) vyvěšením určitého písmene signální abecedy sdělují specifický druh “rybářského“ varování dalším lodím: Příklady: písmeno „T“ značí „mám rozvinuté sítě ve dvojici.“, „G“ „táhnu/vleču sítě, “Z“ „spouštím sítě“ a „P“ značí „moje sítě narazily na překážku“ apod. Obecně platí, že nutnost použít výstražné signalizace týkající se sítí předpokládá, že sítě zasahují oblast větší jak 150 m od vlastní lodě.

Příloha: zde jsem vybral fotografie některých, spíše menších rybářských lodí, protože jsem z těch rybolovných konstrukcí zejména u velkých lodí zcela tumpachovej. Na některých obrázcích jsou jasně vidět i signální černé terče. Nicméně  m o d e l á ř s k y jsou dosud, asi právě z důvodu složitosti větších konstrukcí, stavěny spíš modely menších rybářských kutrů (Naxos, Artur, Olaf apod.). Některé méně známé modely jsem rovněž připojil. Ale i malé mohou být vybaveny vlajkami, ostatně takové malé a ovlajkované kutry je možno v příloze rovněž vidět a vlajky jim sluší.

Další přílohou je pel-mel rybářských vlajek, symbolů apod. Pokud bude zájem, předpokládám, že některé vlajky či jiné symboly (podle reálnosti jejich IT zpracování na vlajku) by se mohly dovytvořit a bylo by možné dodat Vám je v podobě vlajky.

V článku již před časem zveřejněném jsem psal o vlajkách obcí a zmínil jsem se, že řada z nich má na vlajce jako dominantní rybí téma. Bylo by škoda je nezveřejnit, když už jsem je vyhledal, takže je rovněž připojuji. Zajímavý je původ ryby na vlajce Kratonoh, ta není symbolem rybníkářství jako zřejmě ostatní, ale důvodem byl místní fosilní nález kostry nějaké praryby.

Galerie lodí:

Galerie rybářských vlajek:

Galerie vlajek obcí:

Napsat komentář